Skip to content

1866 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2008

Property Information

Block44.178
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,701
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
27%
Improvement Value:$171,700
73%
Total Assessment$234,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,570+1.0%
2024$5,514+6.2%
2023$5,193-0.1%
2022$5,200+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 11949, Page 1769

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5461, Page 338

Property Sale

Sale
$112,900
DeedBook 5139, Page 141

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5071, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1993