Skip to content

156 Stowaway RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$256,500
Last Sale Date
Aug 12, 2004

Property Information

Block44.179
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,723
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
25%
Improvement Value:$182,600
75%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,828+1.0%
2024$5,770+1.5%
2023$5,684-0.1%
2022$5,692+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$256,500
DeedBook 12229, Page 1565

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 11143, Page 1751

Property Sale

Sale
$5,500
DeedBook 4459, Page 966