Skip to content

148 Stowaway RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1974

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Oct 16, 2014

Property Information

Block44.179
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,212
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
38%
Improvement Value:$103,100
62%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,129+2.0%
2024$4,048+5.9%
2023$3,822+1.5%
2022$3,764+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,212DeedBook 15920, Page 1652Recorded10/20/2014

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 5447, Page 674

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 5299, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1974