Skip to content

205 Spray RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 28, 2019

Property Information

Block44.179
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF/BG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,608
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
19%
Improvement Value:$283,000
81%
Total Assessment$348,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,653+1.0%
2024$8,570+5.9%
2023$8,092-0.1%
2022$8,103+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,608DeedBook 17558, Page 1275Recorded8/5/2019

Property Sale

Sale
$395,950
DeedBook 12304, Page 1538

Property Built

Built

Year Built: 2004