Skip to content

188 Stowaway RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block44.179
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage892
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
46%
Improvement Value:$71,900
54%
Total Assessment$133,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,315+1.0%
2024$3,283+5.9%
2023$3,100-0.1%
2022$3,104+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft892DeedBook 16202, Page 1300Recorded9/30/2015

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10925, Page 915

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 10132, Page 1260

Property Built

Built

Year Built: 1979