Skip to content

265 Schooner RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Apr 30, 2010

Property Information

Block44.179
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,244
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
36%
Improvement Value:$108,200
64%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,216+1.0%
2024$4,175+5.9%
2023$3,943-0.1%
2022$3,948+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 14598, Page 628

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 13570, Page 1803

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 13075, Page 425

Property Sale

Sale
$125,600
DeedBook 10501, Page 1735

Property Built

Built

Year Built: 1978