Skip to content

385 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 4, 2025

Property Information

Block44.180
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,586
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,600
28%
Improvement Value:$160,300
72%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,010+1.1%
2024$4,957+6.5%
2023$4,653-0.1%
2022$4,659+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,586DeedBook 20097, Page 1370Recorded8/11/2025

Property Sale

Sale
$119,920

From:

To:

DeedBook 15671, Page 1525Recorded10/25/2013

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5104, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1993