Skip to content

280 Schooner RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$558,000
Last Sale Date
Aug 27, 2024

Property Information

Block44.180
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,983
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
25%
Improvement Value:$187,400
75%
Total Assessment$249,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,183+1.0%
2024$6,123+5.9%
2023$5,782-0.1%
2022$5,789+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$558,000
Sq Ft1,983DeedBook 19778, Page 1364Recorded8/30/2024

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,855DeedBook 15688, Page 748Recorded11/18/2013

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 11068, Page 942

Property Sale

Sale
$135,420
DeedBook 5742, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1999