Skip to content

143 Barracuda RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block44.181
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,505
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
18%
Improvement Value:$283,600
82%
Total Assessment$347,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,638+1.0%
2024$8,555+5.9%
2023$8,078-0.1%
2022$8,089+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,505DeedBook 19466, Page 284Recorded8/22/2023

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,505DeedBook 17451, Page 1342Recorded4/25/2019

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 12390, Page 1284

Property Sale

Sale
$312,501
DeedBook 11358, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,092,000
DeedBook 5598, Page 666

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427