Skip to content

175 Barracuda RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Feb 2, 2026

Property Information

Block44.181
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,437
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,300
19%
Improvement Value:$269,300
81%
Total Assessment$333,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,283+1.0%
2024$8,203+5.9%
2023$7,746-0.1%
2022$7,756+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft2,437DeedBook 20291, Page 688Recorded2/20/2026

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 15544, Page 54

Property Sale

Sale
$402,500
DeedBook 14109, Page 1672

Property Sale

Sale
$245,150
DeedBook 10955, Page 1653

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,092,000
DeedBook 5598, Page 666

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427