Skip to content

179 Barracuda RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$197,517
Last Sale Date
Oct 18, 2000

Property Information

Block44.181
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,980
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
23%
Improvement Value:$215,100
77%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,938+1.0%
2024$6,870+5.9%
2023$6,488+0.2%
2022$6,475+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$197,517
DeedBook 10225, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,092,000
DeedBook 5598, Page 666

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427