Skip to content

478 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$214,965
Last Sale Date
May 16, 2000

Property Information

Block44.181
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,396
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
21%
Improvement Value:$238,600
79%
Total Assessment$302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,521+0.6%
2024$7,478+5.9%
2023$7,061-0.1%
2022$7,070+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$214,965
DeedBook 10113, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,092,000
DeedBook 5598, Page 666

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427