Skip to content

470 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$246,250
Last Sale Date
Apr 11, 2001

Property Information

Block44.181
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,055
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
18%
Improvement Value:$278,400
82%
Total Assessment$340,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,450+1.0%
2024$8,368+5.9%
2023$7,902-0.1%
2022$7,912+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$246,250
DeedBook 10406, Page 1832

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$1,092,000
DeedBook 5598, Page 666

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427