Skip to content

430 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$233,400
Last Sale Date
May 7, 2001

Property Information

Block44.181
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,580
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,200
19%
Improvement Value:$272,100
81%
Total Assessment$336,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,350+1.2%
2024$8,255+5.9%
2023$7,795-0.1%
2022$7,805+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$233,400
DeedBook 10391, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$1,458,600
DeedBook 5565, Page 551