Skip to content

127 Barracuda RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$206,421
Last Sale Date
Oct 18, 2000

Property Information

Block44.181
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,206
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
20%
Improvement Value:$251,100
80%
Total Assessment$315,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,831+1.0%
2024$7,756+5.9%
2023$7,324-0.1%
2022$7,333+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$206,421
DeedBook 10222, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,092,000
DeedBook 5598, Page 666

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427