Skip to content

172 Barracuda RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 31, 2022

Property Information

Block44.182
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,365
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
20%
Improvement Value:$257,600
80%
Total Assessment$322,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,015+1.0%
2024$7,938+5.9%
2023$7,495-0.1%
2022$7,505+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,365DeedBook 16153, Page 1459Recorded8/6/2015

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 14666, Page 1556

Property Sale

Sale
$424,900
DeedBook 12693, Page 1094

Property Sale

Sale
$241,386
DeedBook 10589, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$1,092,000
DeedBook 5598, Page 666

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427