Skip to content

180 Barracuda RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$254,619
Last Sale Date
Dec 16, 2002

Property Information

Block44.182
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,322
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
19%
Improvement Value:$278,300
81%
Total Assessment$343,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,529+1.0%
2024$8,447+5.9%
2023$7,976-0.1%
2022$7,986+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$254,619
DeedBook 11204, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,092,000
DeedBook 5598, Page 666

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427