Skip to content

188 Barracuda RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 24, 2023

Property Information

Block44.182
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,983
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
18%
Improvement Value:$301,200
82%
Total Assessment$366,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,098+2.6%
2024$8,867+5.9%
2023$8,373-0.1%
2022$8,384+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,983DeedBook 19522, Page 159Recorded10/27/2023

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft2,983DeedBook 18006, Page 1032Recorded8/12/2020

Property Sale

Sale
$280,493
DeedBook 10750, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,092,000
DeedBook 5598, Page 666

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427