Skip to content

116 Swordfish RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$364,500
Last Sale Date
Apr 29, 2020

Property Information

Block44.184
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,396
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
21%
Improvement Value:$243,600
79%
Total Assessment$308,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,658+1.0%
2024$7,584+5.9%
2023$7,161-0.1%
2022$7,170+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$364,500
Sq Ft2,396DeedBook 17884, Page 1925Recorded5/12/2020

Property Sale

Sale
$209,104
DeedBook 5675, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$1,092,000
DeedBook 5598, Page 666

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427