Skip to content

132 Swordfish RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block44.184
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,382
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
19%
Improvement Value:$272,700
81%
Total Assessment$337,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,368+4.5%
2024$8,007+11.1%
2023$7,210-0.1%
2022$7,219+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft2,382DeedBook 18735, Page 522Recorded10/20/2021

Property Sale

Sale
$449,000
DeedBook 13058, Page 1699

Property Sale

Sale
$294,000
DeedBook 10811, Page 52

Property Sale

Sale
$219,960
DeedBook 10207, Page 1400

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,092,000
DeedBook 5598, Page 666

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427