Skip to content

101 Longboat RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$472,000
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block44.184
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,838
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
24%
Improvement Value:$214,900
76%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,980+1.0%
2024$6,912+5.9%
2023$6,527-0.1%
2022$6,536+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$472,000
Sq Ft1,838DeedBook 18839, Page 101Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 16541, Page 1759Recorded10/18/2016

Property Sale

Sale
$206,433
DeedBook 10791, Page 1763

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,092,000
DeedBook 5598, Page 666

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427