Skip to content

133 Swordfish RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block44.185
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,440
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
20%
Improvement Value:$254,800
80%
Total Assessment$319,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,923+1.0%
2024$7,847+5.9%
2023$7,410-0.1%
2022$7,419+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$389,000
Sq Ft2,440DeedBook 17573, Page 1250Recorded8/16/2019

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 13872, Page 1715

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 10874, Page 1393

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$198,092
DeedBook 5658, Page 970

Property Sale

Sale
$1,092,000
DeedBook 5598, Page 666

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427