Skip to content

141 Swordfish RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Mar 27, 2013

Property Information

Block44.185
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,256
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,800
22%
Improvement Value:$240,100
78%
Total Assessment$307,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,645+1.0%
2024$7,571+5.9%
2023$7,149-0.1%
2022$7,159+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 15489, Page 1333

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 10943, Page 498

Property Sale

Sale
$204,731
DeedBook 10234, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,092,000
DeedBook 5598, Page 666

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427