Skip to content

136 Compass RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block44.185
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,715
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
20%
Improvement Value:$261,600
80%
Total Assessment$328,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,149+1.0%
2024$8,070+5.9%
2023$7,621-0.1%
2022$7,631+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft2,715DeedBook 19423, Page 1765Recorded7/6/2023

Property Sale

Sale
$194,950
DeedBook 5466, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1997