Skip to content

132 Compass RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Jul 28, 2015

Property Information

Block44.185
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,610
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
30%
Improvement Value:$162,300
70%
Total Assessment$230,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,733+1.0%
2024$5,678+5.9%
2023$5,362-0.1%
2022$5,368+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500

From:

To:

Sq Ft1,610DeedBook 16149, Page 847Recorded7/31/2015

Property Sale

Sale
$170,235
DeedBook 5666, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$1,458,600
DeedBook 5565, Page 551

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5488, Page 840