Skip to content

108 Tuna CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$376,000
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block44.185
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,200
20%
Improvement Value:$282,900
80%
Total Assessment$352,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,743+1.0%
2024$8,658+5.9%
2023$8,176-0.1%
2022$8,186+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$376,000

From:

To:

Sq Ft2,728DeedBook 16492, Page 1886Recorded8/30/2016

Property Sale

Sale
$361,000
DeedBook 11355, Page 344

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 10688, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5698, Page 221