Skip to content

120 Tuna CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 10, 2018

Property Information

Block44.185
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,555
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
21%
Improvement Value:$265,900
79%
Total Assessment$335,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,323+1.0%
2024$8,238+5.9%
2023$7,779-0.1%
2022$7,789+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,555DeedBook 17084, Page 1628Recorded4/16/2018

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 14340, Page 75

Property Sale

Sale
$202,405
DeedBook 10034, Page 1261

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5561, Page 482

Property Sale

Sale
$2,104,000
DeedBook 5408, Page 427