Skip to content

112 Compass RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jan 27, 2006

Property Information

Block44.185
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,010
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
24%
Improvement Value:$204,200
76%
Total Assessment$269,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,694+1.2%
2024$6,615+5.9%
2023$6,246-0.1%
2022$6,254+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 13029, Page 273

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 12170, Page 1396

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 10291, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,458,600
DeedBook 5565, Page 551