Skip to content

481 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Sep 17, 2004

Property Information

Block44.185
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,631
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
19%
Improvement Value:$280,400
81%
Total Assessment$345,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,581+1.0%
2024$8,498+5.9%
2023$8,025-0.1%
2022$8,035+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$387,000
DeedBook 12285, Page 608

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 11530, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 10886, Page 1975