Skip to content

145 Compass RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$350,250
Last Sale Date
Feb 16, 2019

Property Information

Block44.186
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,087
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
22%
Improvement Value:$227,800
78%
Total Assessment$292,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,253+1.0%
2024$7,183+5.9%
2023$6,783-0.1%
2022$6,791+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$350,250

From:

To:

Sq Ft2,087DeedBook 17433, Page 889Recorded4/8/2019

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 13668, Page 1346

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12099, Page 672

Property Sale

Sale
$206,400
DeedBook 10236, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,458,600
DeedBook 5565, Page 551