Skip to content

124 Cruise RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
May 7, 2003

Property Information

Block44.186
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,189
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
24%
Improvement Value:$207,800
76%
Total Assessment$272,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,756+1.0%
2024$6,691+5.9%
2023$6,318-0.1%
2022$6,326+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 11410, Page 293

Property Sale

Sale
$200,450
DeedBook 5705, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$1,458,600
DeedBook 5565, Page 551