Skip to content

109 Compass RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 28, 2016

Property Information

Block44.186
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,865
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,600
26%
Improvement Value:$179,700
74%
Total Assessment$244,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,066+1.0%
2024$6,007+5.9%
2023$5,673-0.1%
2022$5,680+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,865DeedBook 16609, Page 1202Recorded12/22/2016

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 12893, Page 382

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 11079, Page 1909

Property Sale

Sale
$159,996
DeedBook 5420, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1996