Skip to content

125 Compass RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Jan 8, 2018

Property Information

Block44.186
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,195
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
23%
Improvement Value:$220,000
77%
Total Assessment$284,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,059+1.2%
2024$6,976+5.9%
2023$6,588-0.1%
2022$6,596+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft2,195DeedBook 17002, Page 53Recorded1/19/2018

Property Sale

Sale
$346,000
DeedBook 11703, Page 1056

Property Sale

Sale
$272,500
DeedBook 10836, Page 819

Property Sale

Sale
$216,774
DeedBook 10105, Page 1412

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,458,600
DeedBook 5565, Page 551