Skip to content

129 Compass RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$432,003
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block44.186
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,657
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
25%
Improvement Value:$196,100
75%
Total Assessment$260,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,466+1.0%
2024$6,403+5.9%
2023$6,046-0.1%
2022$6,054+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$432,003
Sq Ft1,657DeedBook 19099, Page 747Recorded7/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5421, Page 894