Skip to content

429 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block44.187
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,282
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
21%
Improvement Value:$248,100
79%
Total Assessment$313,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,789+1.0%
2024$7,714+4.8%
2023$7,363-0.1%
2022$7,373+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,282DeedBook 18294, Page 527Recorded2/2/2021

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,282DeedBook 16598, Page 1513Recorded12/13/2016

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 10601, Page 1748

Property Sale

Sale
$202,100
DeedBook 10194, Page 1228

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,458,600
DeedBook 5565, Page 551