Skip to content

1839 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block44.187
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,768
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,200
24%
Improvement Value:$208,900
76%
Total Assessment$273,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,781+1.2%
2024$6,701+5.9%
2023$6,327-0.1%
2022$6,336+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft1,768DeedBook 20132, Page 367Recorded9/15/2025

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 10547, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$1,458,600
DeedBook 5565, Page 551

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5201, Page 411