Skip to content

433 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Dec 5, 2025

Property Information

Block44.187
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,734
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
19%
Improvement Value:$278,600
81%
Total Assessment$345,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,569+1.0%
2024$8,486+5.9%
2023$8,013-0.1%
2022$8,024+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft2,734DeedBook 20227, Page 1360Recorded12/16/2025

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 13754, Page 183

Property Sale

Sale
$221,136
DeedBook 10135, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,458,600
DeedBook 5565, Page 551