Skip to content

105 Cruise RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2001

Property Information

Block44.187
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,034
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
22%
Improvement Value:$219,800
78%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,997+1.0%
2024$6,929+5.9%
2023$6,543-0.1%
2022$6,552+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,050
DeedBook 5387, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1996