Skip to content

1919 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Nov 14, 2014

Property Information

Block44.188
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,826
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
21%
Improvement Value:$245,300
79%
Total Assessment$310,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,710+1.0%
2024$7,635+5.9%
2023$7,210-0.1%
2022$7,219+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000

From:

To:

Sq Ft2,826DeedBook 15952, Page 630Recorded12/3/2014

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5369, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5201, Page 411