Skip to content

1903 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 14, 2018

Property Information

Block44.188
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,842
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
27%
Improvement Value:$178,000
73%
Total Assessment$242,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,766+1.0%
2024$5,708+1.5%
2023$5,626-0.1%
2022$5,633+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,842DeedBook 17246, Page 185Recorded9/20/2018

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 15504, Page 1881

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 11699, Page 208

Property Sale

Sale
$178,900
DeedBook 10243, Page 1283

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,458,600
DeedBook 5565, Page 551

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5201, Page 411