Skip to content

157 Cruise RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block44.188
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,923
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
26%
Improvement Value:$182,900
74%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,138+1.0%
2024$6,079+5.9%
2023$5,740-0.1%
2022$5,747+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$246,000

From:

To:

Sq Ft1,923DeedBook 16469, Page 1748Recorded8/5/2016

Property Sale

Sale
$272,500
DeedBook 14288, Page 1398

Property Sale

Sale
$161,441
DeedBook 5450, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1997