Skip to content

165 Cruise RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$198,760
Last Sale Date
Jun 3, 1997

Property Information

Block44.188
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,553
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
19%
Improvement Value:$266,000
81%
Total Assessment$329,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,172+1.0%
2024$8,093+5.9%
2023$7,642-0.1%
2022$7,652+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$198,760
DeedBook 5475, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1997