Skip to content

196 Compass RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block44.189
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,445
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,700
32%
Improvement Value:$150,600
68%
Total Assessment$221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,495+1.0%
2024$5,442+5.9%
2023$5,139-0.1%
2022$5,145+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,445DeedBook 17168, Page 1425Recorded7/9/2018

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 12893, Page 686

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 11559, Page 302

Property Sale

Sale
$139,567
DeedBook 5541, Page 56

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 5499, Page 503

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 4543, Page 777