Skip to content

212 Compass RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 26, 2003

Property Information

Block44.189
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,646
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
22%
Improvement Value:$232,500
78%
Total Assessment$296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,357+1.0%
2024$7,286+5.9%
2023$6,880-0.1%
2022$6,889+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 11709, Page 594

Property Sale

Sale
$130,750
DeedBook 5361, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1996