Skip to content

220 Compass RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
May 8, 2007

Property Information

Block44.189
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,340
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
22%
Improvement Value:$230,900
78%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,317+1.0%
2024$7,247+5.9%
2023$6,843-0.1%
2022$6,852+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$377,000
DeedBook 13644, Page 823

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 11511, Page 1863

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 5561, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$51,250
DeedBook 5418, Page 881