Skip to content

112 Tiller AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 17, 2016

Property Information

Block44.18
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
26%
Improvement Value:$185,800
74%
Total Assessment$251,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,235+30.6%
2024$4,773+5.9%
2023$4,507-0.1%
2022$4,513+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 16597, Page 423Recorded12/12/2016

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 15666, Page 460Recorded10/18/2013

Property Sale

Sale
$96,900
DeedBook 5454, Page 493

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5286, Page 327

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4855, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1977