Skip to content

7 Ensign CourtManahawkin, NJ 08050

Built 1972

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Mar 2, 2021

Property Information

Block44.18
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,176
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
39%
Improvement Value:$99,500
61%
Total Assessment$163,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,050+1.0%
2024$4,011+5.9%
2023$3,787+15.0%
2022$3,292+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,176DeedBook 18356, Page 196Recorded3/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1972