Skip to content

1198 Barnacle DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 6, 2021

Property Information

Block44.18
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
43%
Improvement Value:$82,200
57%
Total Assessment$144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,576+1.0%
2024$3,541+10.8%
2023$3,195-0.1%
2022$3,199+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft960DeedBook 18491, Page 892Recorded5/21/2021

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 16730, Page 1691Recorded5/8/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 16658, Page 1895Recorded2/13/2017

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 5077, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1978