Skip to content

1109 Seashell AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Jan 17, 2020

Property Information

Block44.18
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,235
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
22%
Improvement Value:$217,100
78%
Total Assessment$279,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,945+1.0%
2024$6,878+5.9%
2023$6,495-0.1%
2022$6,503+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$288,000
Sq Ft2,235DeedBook 17765, Page 739Recorded1/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 5321, Page 932