Skip to content

1113 Seashell AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$249,500
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block44.18
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,114
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
35%
Improvement Value:$115,800
65%
Total Assessment$178,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,422+1.0%
2024$4,379+5.9%
2023$4,135-0.1%
2022$4,141+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$249,500

From:

To:

Sq Ft1,114DeedBook 18123, Page 1460Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 10902, Page 1927

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5062, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1993